Pēc ievadītās informācijas nekas nav atrasts
Loading...
Atjaunot

MĀKSLA BŪT DRAUGIEM / ИСКУССТВО БЫТЬ ДРУЗЬЯМИ

Pi 24.09.2018 18:40
Kino Splendid Palace, Lielā zāle
MĀKSLA BŪT DRAUGIEM

Final Portrait
Režisors: Stenlijs Tuči
Lomās: Ārmijs Hamers, Džefrijs Rašs, Klemansa Poezī, Tonijs Šeloubs, Silvijā Testū, Džeimss Folkners
Lielbritānija, 2017, 90 min
Valoda: angļu, franču, itāļu

Rudenīgā Parīze ieskauj pelēku lietu dzīparos, apreibina ar vīnu aromātiem un lutina ar izsmalcinātu ēdienu, ieaijā ceptu kastaņu smaržā un sveicina ar draudzīgām laternām, kas mirgo vienā taktī ar ielu muzikantiem. Parīze…

Ja vēlaties iemalkot glāzi sarkanvīna bohēmiskā gaisotnē – lūk, Café de Flore. Ēnainā terasē, kas veras uz Senžermēna bulvāri, pulcējas daudz paziņu: te Sartrs ar Simonu de Bouvuāru par kaut ko aizrautīgi strīdas ar Pikaso, bet pie blakus galdiņa, domīgi atslīdzis krēslā, Žans Ženē laiski vēro garāmgājējus kopā ar savu draugu Alberto Džakometi. Pinkainais skulptors atstāj sarunu biedra dzēlīgās piezīmes bez ievērības un steidzīgi ēd tradicionālās brokastis – vārīto olu ar šķiņķi, piedzerdams divas tasītes stipras kafijas. Dažubrīd viņš novēršas no šķīvja, lai aizkaitināti uzmestu skatienu pulkstenim. 

Šodien viņu apciemo īpašs viesis. Viņš glezno turīga amerikāņa – rakstnieka un filantropa Džeimsa Lorda – portretu. Lordam gan jau pēc dažām dienām jādodas prom no Parīzes.
Viņš tomēr pagūs, jo tas prasīs vien pāris stundu darba. Lai nu kā – ne vairāk kā divas dienas…
Vai esat kādreiz pozējuši māksliniekam-ģēnijam, kas strādā krāmiem piebāztā ūķī, kur gaiss ir balts no ģipša putekļiem, pa grīdu mētājas drumstalas un pelni, bet stūrī aiz caurules saburzītā avīzē ieslēpti miljons franku?
Darbs ieilgst. Neapmierinātā perfekcionista dvēsele un apmātība ar procesu pieprasa nemitīgus labojumus. Jau atkal audekls tiek aizkrāsots un gandrīz pabeigtais darbs sākts no gala. Neapmierinātība ar sevi iegūst tādus apmērus, ka pozējošais varonis beidzot saprot – ja neizdomās kādu sevišķi viltīgu plānu, viņam vairs nekad netikt laukā no ekscentriskā ģēnija ķetnām. 
Tas būs skaistas draudzības sākums.

KINOMĀNA KOMENTĀRS:

O, jā! Stenlijs Tuči, Džefrijs Rašs un Ārmijs Hamers – tie ir ārkārtīgi iekārdinoši vārdi, ar ko pievilināt izvēlīgu kinogardēdi. Rezultāts neliek vilties: ļoti asprātīgs, gudrs un smalks kino.

Šī ir pirmā spēlfilma par vienu no ietekmīgākajiem XX gadsimta māksliniekiem – Alberto Džakometi. Viņš ir arī pasaulē dārgākās skulptūras autors. 180 centimetru augsta bronzas statuja “Rādošais vīrietis” tika pārdota par 141,3 miljoniem ASV dolāru.

Filmēšanas vajadzībām bija detalizēti jāatveido mākslinieka darbnīca. Džakometi mantojuma fonds piešķīra kinematogrāfistiem trīs īpaši pārliecinošus viltojumus, bet visas pārējās skulptūras un gleznas radīja mākslinieki-butafori fonda pārstāvju uzraudzībā. Radītās mākslas darbu kopijas pēc filmas uzņemšanas tika iznīcinātas. Tādi bija fonda izvirzītie nosacījumi, bīstoties, ka rekvizīti varētu nonākt “melnajā tirgū”.

Uzgleznotais Džeimsa Lorda portrets tika pārdots 1995. gadā par 20 miljoniem dolāru. 

https://www.youtube.com/watch?v=e3iFt_lOxIw
Skatīt vairākSkatīt mazāk
Pasākums Datums / Laiks Norises vieta  
MĀKSLA BŪT DRAUGIEM / ИСКУССТВО БЫТЬ ДРУЗЬЯМИ Pi 24.09.2018 18:40 Kino Splendid Palace, Lielā zāle
Der zināt
Filmas demonstrēs oriģinālvalodā ar sinhrono tulkojumu 2 valodās: latviešu un krievu.

Pasākumu drīkst apmeklēt
: no 16 gadu vecuma
Pasākuma valoda: angļu, franču, itāļu
Bezmaksas ieeja: nav paredzēta
Pasākuma ilgums: ~1h30min
Ieeja pasākumā: no plkst. 19:00
Norises vieta
Elizabetes iela 61 Rīga Latvija
Organizators
Maģija uz kinolentes, Biedrība
Krišjāņa Barona iela 25-18 LV-1011 Rīga